Innowacja pedagogiczna "Polisensorycznie odkrywamy pory roku"

Opublikowano: 2023-02-24 18:34, Numer artykułu: 64595 , Autor: A.Głowińska

Zmysły i mowa odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. To dzięki nim poznajemy świat. One informują nas o otaczającym świecie, pozwalają nam doświadczać przestrzeni wokół poprzez odczuwanie zapachów, widzenie czy słyszenie. Ponadto zmysły i mowa pełnią rolę ochronną, gdyż ostrzegają nas przed niebezpieczeństwem. W rozwoju i funkcjonowaniu każdego człowieka ważną rolę odgrywa aż 8 zmysłów na całokształt rozwoju dziecka i jego powodzenia szkolne w dużej mierze wpływa mowa. Jest ona atutem  w nawiązywaniu kontaktów społecznych, daje możliwość precyzyjnej komunikacji, stanowi narzędzie w zdobywaniu informacji, pozwala na wyrażanie własnych sądów, uczuć i upodobań.

Głównym celem wdrożenia innowacji w szkole jest wsparcie rozwoju dzieci poprzez angażowanie ich zmysłów, poprzez stwarzanie wielu sytuacji w formie konstruktywnej zabawy, niezbędnych do stymulacji bazowych systemów sensorycznych, do których zaliczyć można zmysł: dotyku, przedsionka i propriocepcji, ale również pozostałych zmysłów tj. wzrok, słuch, smak i węch. Dostarczając dzieciom zróżnicowanych bodźców sensorycznych wspieramy ich rozwój pod kątem prawidłowej integracji sensorycznej.